Metal dedektörü

Metal dedektörü

Metal dedektörü metalleri algılayan elektronik devrelere verilen isimdir. Metal dedektörlerinde, çalışma ilkelerine göre en yaygın olanları şunlardır;

  • Pulse induction detector.
  • VLF detector
  • IB detector

Pulse induction metal dedektörü, diğer dedektör modellerine kıyasla, daha çok enerji tüketir ve daha derinden toprak altındaki metal nesneleri tespit edebilir. Pulse induction detector, düşük frekanslı yüksek güçlü şok dalgaları yayar. Frekansın düşük oluşu toprak yüzeyinden daha az geri yansıma olmasına ve daha derinlere etki edebilmesine olanak sağlar. Düşük frekanslar 300Hz ve altı, insan derisinden yansıma yapmaz. İnsan sinir sistemi ile etkileşime girebilir. Yani şunun altını çizmekte yarar vardır. Araştırma yaparken bobinden yeterince uzak durmaya çalışılmalı ve kısa süreli çalışmalar yapmak gerekmektedir.

VLF dedektör modellerinde ise yüksek frekanslı ve daha düşük güçlerde elektromanyetik sinyaller oluşturulmaktadır. Frekansın yüksek olması toprak yüzeyinden geriye daha çok yansıma yapacağı anlamına gelir. Bu da daha yüzeysel algılama yapılacak demektir. VLF dedektör kullanıcıları bilirler ki maksimum 80 cm toprak altı derinliğinden nesnel tespit yapılabilmektedir. VLF detector az enerji harcar, pil ömrü uzundur. Ayrıca bu metal dedektörü hafif ve kullanışlıdır. Arama bobinleri küçüktür. VLF detector yüzeysel metal algılama ve değerli yada değersiz metal ayrımlarında çok iyidir.

IB detector sistemleri, VLF detector’lerin daha gelişmiş halidir. Daha düşük frekanslarda çalışırlar. Verici güçleri daha yüksektir. Toprak altı metal algılamada biraz daha iyidirler. Metal ayırt ediciliği iyidir. VLF detector sistemlerine kıyasla daha fazla akım çekerler. Pil ömürleri biraz daha kısadır. IB detector, pulse induction metal detector’lara göre nesnel algılaması daha yüzeyseldir. Metal dedektörü olarak çok yaygın değildir.

Metal dedektörü kullananlar her zaman daha iyi cihaz arayışı içerisindedirler. Bunun sebebi metal dedektöründen kabiliyetinin üstünde bir beklenti içerisinde olmalarıdır. Eğer define ya da ona benzer bir arayış niyeti var ise GPR radar ya da manyetometre dedektör ile ilk araştırma yapılmalıdır. Şüphelenilen yerde yüzeysen metal var mı diye metal dedektörü ikinci aşamada kullanılmalıdır.

metal dedektörü