Manyetometre dedektör

Manyetometre dedektör

Manyetometre dedektör, manyetiklik etkisi gösteren nesnelerin tespitini yapabilen dedektör çeşididir. Manyetik etki kuvvetine verilen isim GAUSS’dur. Bu etkiyi alman fizikçi tespit etmiş ve kendi soyadını vermiştir. Manyetiklik sonradan kazanılabilen bir olgudur. Manyetik olan cisimler bu etkiyi, sürtünerek, dokunarak ya da uzaktan etkileşerek başka cisimlere geçirebilirler. Manyetiklik kazanmış nesnelerin üzerindeki bu etki, bazı durumlarda çok uzun yıllar boyunca muhafaza edilebilmektedir.

Dünyamızın da kendine özgü manyetik alan çizgileri bulunmaktadır. Güney kutbundan başlayıp, kuzey kutbundan tekrar dünya merkezine dönen ve dünyayı çepeçevre kaplayan bir etki vardır. Bu manyetik alanlar ve oluşturmuş olduğu manyetik kuvvetler uzaydan ve güneşten gelen yüklü tanecikleri geriye yansıtma işini görürler. Bu sayede dünya yaşam şartlarına uygunluğunu muhafaza etmektedir. Dünyamızın manyetik alan çizgilerinin sıklığı bazı yerlerde değim göstermesine rağmen genelde dikey ve birbirine paralel olarak bulunurlar. Çoğu yerde aynı sıklıktadır. Açı farklılıkları normalde pe azdır ya da yoktur.

Manyetometre dedektörlerinin, çalışma prensipleri dünyanın manyetik alan çizgileri üzerine kurulmuştur. Manyetik alan çizgilerinin açı farklı olmayışını sıfır kabul ederler. Diyelim ki toprak altında manyetik etki gösteren bir nesne var. Bu nesne manyetik oluşu sebebi ile dünyanın kendi doğal manyetik alan çizgilerini ya kendine taraf çeker ya da kendinden uzağa iter. Oluşan açı farklılığı manyetometre dedektör ile ölçülebilmektedir. Manyetometreler farklı fiziksel tilerde ve hassasiyetlerde üretilmişlerdir. Hassasiyet çok önemlidir.

Manyetometre dedektör almayı düşünüyorsanız bir deney yapmanızda fayda ver. Manyetometre sensörü bir kibrit kutusu büyüklüğünde siyah mıknatısın varlığını 3-5 metre ve daha uzaktan algılayabilmelidir. Eğer bu uzaklıklara erişilemiyorsa dedektör olarak kullanılamazlar. Piyasada genellikle telefonlar için pusula sensörü olarak üretilen manyetometre chipleri dedektör olarak tanıtılmaya çalışılıyor. Bunlarda algılama uzaklığı 35cm- 60cm arasıdır.

manyetometre