Category Archives: Dedektör

En iyi dedektör

En iyi dedektör

En iyi dedektör, hangisi? Sorusuna cevap aramaya çalışalım. Dedektör üretici ya da satıcı firmalar kendi ürünlerini daha da ön plana çıkarabilmek için ellerinden geleni yaparlar. Metal dedektörleri çeşitli çalışma prensiplerinde üretilmişlerdir. Bunlar yüzeysel aramalar için VLF, orta derinlikler için IB, derin aramalar için pulse induction. İhtiyaç duyulan yer için bu dedektör çeşitlerinden birisi tercih edilir. Metal dedektörleri çok derin aramalar ve define avcıları için çok uygun değildir. Profesyonel define avcıları GPR radar dedektör ve manyetometre detektörlerden yararlanırlar.

en iyi dedektör

en iyi dedektör

Define aramak için, en uygun yöntem GPR radar detektördür. Bu cihazlar kullanım frekansına göre çok derin yer altı görüntülemesi yapabilir. Fiyatları çok yüksektir. Fiyat olarak yüksek oluşundan dolayı çok yaygın değildir. Manyetometre dedektör fiyat olarak çok daha uygundur. Fakat GPR radar performansını gösteremez. Manyetometre dedektör yukarıda sözü geçen metal dedektörü çeşitlerine kıyasla çok üstündür.

En iyi metal dedektörü, fiyat olarak en uygun ve ihtiyacımıza cevap verebilen sistemdir. Dedektörler konusunda, dedektör gibi tanıtımı yapılan çeşitli metal çubuklar vardır. Bu çubuklar hiçbir bilimselliği olmayan, tamamen ticari hile olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bazı satıcılar çubuklar içerisine çeşitli ağır metaller karıştırmışlardır. İnsan sağlığına son derece zararlıdır. Hatta kesin olmamakla beraber aldığımız duyumlara göre eski röntgen cihazlarının içi açılarak nükleer materyal çıkarılıp metallere sürülmekteymiş. Son derece sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. Lütfen bunlara itibar etmeyiniz.

Define avcıları için en iyi metal dedektörü, pulse dedektör ( pi ) sistemidir. Yüzeysel metal algılama ( 0-3 metre ) yaparlar. Büyük nesneleri büyük başlıklar ile toprak altında daha derinlerden algılayabilmektedirler. Pulse dedektör sistemlerinde şunlara dikkat etmek gerekir. Dedektör, altın metaline duyarlı olmalıdır. Metal ayrımı yapabilmelidir. Altın dedektörü modelleri mevcuttur. Power pulse dedektör markası tavsiyemizdir.

Dedektör Tavsiyesi

Dedektör tavsiyesi

Hangi dedektör tercih edilmelidir? Dedektör araştırması yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Bu konular hakkında bilgiler vermek isteriz. Dedektör araştırması yapan kişi, her şeyden önce kullanacağı yer hakkında ilgi sahibi olmalıdır. Örneğin duvar altı kablo tespiti yapacaksa, VLF dedektör tercih edilmelidir. VLF dedektörler, küçük, hafif ve kullanım kolaylığı olan cihazlardır. Eğer dedektör ile kumsalda kaybolan ziynet eşyaları aranacaksa IB dedektör tercih edilmelidir. IB dedektör modellerinin, çok iyi metal ayırt etme özellikleri vardır.

dedektör tavsiyesi

dedektör tavsiyesi

Define aramak için dedektör almak isteyen arkadaşlara, GPR radar, ya da Manyetometre dedektör öneriyoruz. Bu tip dedektörler her türlü nesnel duyarlılığı olan gelişmiş teknolojik cihazlardır. GPR radar cihazları yer altı görüntüleme işlemlerinde profesyonel ekiplerin tercih ettiği en önemli araçtır. GPR radar maliyet olarak çok yüksek olduğundan, Daha amatör araştırmalarda, manyetometre dedektör kullanmalarını tavsiye ederiz.

Piyasada dedektör diye, uyduruk metal çubukların pazarlamasını yapan vatandaşlara inanmayın. El hünerleri ile çubuklara yön verip video çekip, bak işte buldu şeklinde aldatmaktadırlar.

Pulse induction dedektör sistemleri, VLF ve IB dedektör sistemlerine kıyasla daha derinden metal algılaması yapar. Fakat bu dedektörlerin hepsi 0-3 metre aralığına kadar etkilidirler. Bundan dolayı yüzeysel algılayıcı olarak nitelendirilirler. Dedektör tavsiyesi konusunda bilgi vermeye çalıştık

Dedektör nasıl yapılır?

Dedektör nasıl yapılır

Dedektör nasıl yapılır? sorusuna cevap vermeye çalışalım. Dedektör nerede kullanılacaksa, ona göre hangi dedektör tipi daha uygun olacağı, belirlenmelidir. Eğer duvar içerisindeki kablolar ya da yüzeysel küçük metal nesnelerin varlığı tespit edilecekse VLF dedektör yapmak daha uygundur. VLF dedektörler, küçük arama başlıklarına sahiptirler, hafif ve kullanışlı cihazlardır. Eğer define dedektörü, diye kullanma niyetimiz var ise IB dedektör ya da, pulse induction detector yapmalıyız.

dedektör nasıl yapılır

dedektör nasıl yapılır

Pulse induction metal dedektörleri nasıl çalışır? açıklamaya çalışalım. Bu dedektör tipi, düşük frekanslı yüksek güçlü elektromanyetik şok dalgaları ile çalışır. Metal dedektörleri içerisinde, toprak altından en derin mesafelerden metal nesne tespiti yapabilen sistemdir. Pulse dedektörler bir bobinin belirli bir voltaj ile kısa devre edilmesi sonucu elde edilen manyetik şok dalgasının sönümlenme eğrisinin incelenmesi ilkesine dayalı çalışma sistemleri vardır. Pulse dedektörde oluşan manyetik şok dalgaları çok düşük frekanslı olduğundan dolayı insan sağlığına çok zararlıdır. Eğer bu konular hakkında profesyonel bilgiye sahip değilseniz nasıl önlemler alınacağı hakkında araştırma yapmanız gerekecektir.

Pulse induction metal detector sistemlerinde elektronik yapı şu şekildedir, ortalama 100 hertz frekansınca çalışabilecek dairesel bir bobin sarılır. Sarılan bobinin çapı aranacak nesnelerin büyüklüğü ile orantılı olarak değişir. Küçük çapta sarılan bobinler küçük nesnelere daha duyarlıdır, büyük çapta sarılan bobinler büyük nesneleri daha uzaktan algılayabilirler. Bobin çapı belirlendikten sonra, sıra geldi bobin üzerinde anahtarlama yapacak transistörün seçimine, her türlü transistör kullanılabilir, fakat bizim tavsiyemiz yüksek güçlerde ısınmadan bozulmadan çalışabilecek bir mosfet transistör’den yanadır. IRFZ44N gibi bir seçim yapmak iyi sonuçlar vermektedir.

Mosfet transistör ile bobin belirli voltajlarda kısa devre edilir. Bir op-amp ( LF357N ) yükselteç devresi ile mikrocontroller’e iletilir. Gelen sinyalin sönümlenme eğrisi çeşitli programsal algoritmalar ile incelenir. Değerli ya da değersiz metal tespiti yapılabilir.

Dedektör nasıl çalışır?

Dedektör nasıl çalışır?

Dedektör nasıl çalışır? Metal dedektörlerinin çalışma sistemleri birbirinden farklı prensiplere dayanır. VLF dedektör modelinde, iki ayrı bobin birbirine yakın olarak yerleştirilmiştir. Bobinlerden birisi verici, diğeri alıcı olarak çalışır. Bir faz farkı karşılaştırıcı devre ile verici ve alıcı arasındaki faz farkı değişimleri incelenir. Pulse induction detector sistemlerinde ise tek bobin bulunur, Tek bobin düşük frekanslı yüksek güçlü elektromanyetik pulse oluşturur. Enerji zaman grafiğindeki sönümlenme incelenerek, metal nesnenin varlığından bahsedilir.

Dedektör sistemlerinde, sıfırlama denilen bir olgu vardır. Yani belirli bir eşik seviyesi oluşturulur ve bu eşik seviyesindeki yükselme oranları incelenerek metal tespiti yapılır. sıfırlama yapılan toprak, mineral yönünden çok yoğun ise dedektör verimsiz çalışacaktır. Sıfırlamanın otomatik yapılabildiği, dedektör markaları mevcuttur. Örneğin power pulse dedektör, firmasının üretmiş olduğu cihazlar.

dedektör nasıl çalışır

dedektör nasıl çalışır

Dedektör çalışma sistemlerinde ana etken her zaman metal algılaması değildir. Çok farklı dedektör tipleri vardır. Örneğin tıp alanında kullanılan, tıbbi tahlil cihazlarıda bir çeşit dedektör sistemidir. Farklı bir örnek olarka Manyetik rezonans ( MR ) cihazları verilebilir. Manyetik alan tespitinde kullanılan manyetometreler yine bir dedektör çeşitidir. Manyetometre dünyanın manyetik alan çizgilerini tespit edebilen bir ölçü aracıdır.

Define dedektörü olarak metal dedektörleri çok kullanılır. Fakat genelde başarısız sonuçlar elde edilir. Metal dedektörleri çalışma prensipleri nedeni ile yüzeysel algılama yaparlar. Maksimum derinlik değerleri 0-3 metre arasındadır. Bu değer toprağın mineral seviyesinin sıfır olduğu, metl nesnenin hacmi ve kütlesinin büyük olduğu düşünülerek hesaplanmaktadır. Define dedektörü olarak profesyonel ekipler çalışmalarında GPR radar ve manyetometre dedektör sistemlerinden yararlanırlar. GPR radar dedektör çalışma frekansına göre çok derinlerden nesnel tespit yapabilmektedir. Manyetometre dedektörler ise en fazla 10 mtre derinliklerdeki manyetik nesnelerin tespitini yapabilmektedir. Dedektör nasıl çalışır? sorusuna cevap aradık.