Dedektör nasıl çalışır?

Dedektör nasıl çalışır?

Dedektör nasıl çalışır? Metal dedektörlerinin çalışma sistemleri birbirinden farklı prensiplere dayanır. VLF dedektör modelinde, iki ayrı bobin birbirine yakın olarak yerleştirilmiştir. Bobinlerden birisi verici, diğeri alıcı olarak çalışır. Bir faz farkı karşılaştırıcı devre ile verici ve alıcı arasındaki faz farkı değişimleri incelenir. Pulse induction detector sistemlerinde ise tek bobin bulunur, Tek bobin düşük frekanslı yüksek güçlü elektromanyetik pulse oluşturur. Enerji zaman grafiğindeki sönümlenme incelenerek, metal nesnenin varlığından bahsedilir.

Dedektör sistemlerinde, sıfırlama denilen bir olgu vardır. Yani belirli bir eşik seviyesi oluşturulur ve bu eşik seviyesindeki yükselme oranları incelenerek metal tespiti yapılır. sıfırlama yapılan toprak, mineral yönünden çok yoğun ise dedektör verimsiz çalışacaktır. Sıfırlamanın otomatik yapılabildiği, dedektör markaları mevcuttur. Örneğin power pulse dedektör, firmasının üretmiş olduğu cihazlar.

dedektör nasıl çalışır

dedektör nasıl çalışır

Dedektör çalışma sistemlerinde ana etken her zaman metal algılaması değildir. Çok farklı dedektör tipleri vardır. Örneğin tıp alanında kullanılan, tıbbi tahlil cihazlarıda bir çeşit dedektör sistemidir. Farklı bir örnek olarka Manyetik rezonans ( MR ) cihazları verilebilir. Manyetik alan tespitinde kullanılan manyetometreler yine bir dedektör çeşitidir. Manyetometre dünyanın manyetik alan çizgilerini tespit edebilen bir ölçü aracıdır.

Define dedektörü olarak metal dedektörleri çok kullanılır. Fakat genelde başarısız sonuçlar elde edilir. Metal dedektörleri çalışma prensipleri nedeni ile yüzeysel algılama yaparlar. Maksimum derinlik değerleri 0-3 metre arasındadır. Bu değer toprağın mineral seviyesinin sıfır olduğu, metl nesnenin hacmi ve kütlesinin büyük olduğu düşünülerek hesaplanmaktadır. Define dedektörü olarak profesyonel ekipler çalışmalarında GPR radar ve manyetometre dedektör sistemlerinden yararlanırlar. GPR radar dedektör çalışma frekansına göre çok derinlerden nesnel tespit yapabilmektedir. Manyetometre dedektörler ise en fazla 10 mtre derinliklerdeki manyetik nesnelerin tespitini yapabilmektedir. Dedektör nasıl çalışır? sorusuna cevap aradık.

Bir Cevap Yazın